DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

Doğalgaz faturalarının yüksek gelmesinden şikayetçiyseniz mutlaka okuyunuz.

1-İZOLASYON:Doğalgaz tasarrufunda en önemli kriter yapısal izolasyondur.

İzolasyon arttıkça doğalgaz faturaları düşecektir.

Doğalgaz kullanımının gerçekleştiği ortamın (daire , müstakil ev , bina, işyeri v.s.)yapısal özelliklerine incelenerek yoksa gerekli ısı izolasyonu tedbirleri alınmalıdır.

Isı kaybının en çok gerçekleştiği  yapı elemanları dış ortama bakan pencere ve kapılardır. Günümüz şartlarında bu konuda en ekonomik iyi bir  izolasyon PVC çift camlı pencere ve kapılarla sağlanabilmektedir.

Isıtılan ortamda 2. en büyük ısı kayıpları tavandan gerçekleşmektedir.  Isıtılan ortamın üzerinde çatı varsa çatı arasına cam yünü veya taş yünü sermek yapılabilecek en ekonomik en iyi izolasyondur. Şayet çatı yok su izolasyon sorunu olmayan düz bir zemin mevcutsa yüksek yoğunluklu polistren köpük izolasyon plakaları döşenerek üzeri çakıl ile kapatılarak ekonomik bir izolasyon sağlanabilir.

Dış ortama bakan duvar yüzeyleri çeşitli izolasyon yöntemleriyle (mantolama,siding kaplama v.s.)izole edilmelidir.

 

2-CİHAZ SEÇİMİ: Doğalgaz faturalarının düşük gelmesi hedefleniyorsa doğru cihaz seçimi yapılmalıdır.

Günümüzde gelişen teknolojiyle üretilen bireysel ve merkezi YOĞUŞMALI DOĞALGAZ  cihazları sayesinde % 15 e varan tasarruflar sağlanabilmektedir.

 

3-TERMOSTATİK KONTROL: Doğalgaz  faturalarını düşüren bir diğer önemli etken Isıtılan ortamın termostatik kontroludur. Termostatik kontrol hem konfor hem de tasarruf sağlayacaktır.

Bireysel ısıtma sistemlerinde  en ekonomik termostatik kontrol  ODA TERMOSTADLARI ile sağlanmaktadır. Oda termostadları dış ortam sıcaklığı ne olursa olsun iç ortam sıcaklığını istenen değerlerde tutarak ısıtıcı cihazın gereksiz yere çalışmasını engeller. Böylece tasarruf ve yüksek ısıl konfor sağlar.

Bireysel sistemlerde sürekli ısıtılması düşümülmeyen mahal varsa termostatik vana kontroluyla diğer bölümlere göre daha düşük sıcaklıkta tutularak ilave tasarruf sağlanabilir.

Merkezi sistemlerde zorunluluk durumuna getirilen termostatik vana kontrolü ile  ısıl konfor ve tasarruf sağlanabilmektedir.

 

4-KULLANIM ŞEKLİ: Doğalgaz faturalarının düşürülmesinde  kullanım şekli de önem arzetmektedir.

Kış  aylarında ısıtma cihazı (kombi,kazan v.s.) ayar sıcaklığı düşük tutulan radyatörlü isitma sistemlerinde yeterli ısınma sağlanamadığı gibi faturalarda yüksek gelecektir.

Günümüzde radyatör seçimleri kritik (en düşük) dış ortam sıcaklığında sistemin 70-50 C çalışmasına göre ortamı ısıtacak şekilde yapılmaktadır. Örneğin kombi servislerinin alışılagelmiş 60 C ayar sıcaklığı ısrarı bu gibi durumlarda yetersiz ısınmaya ve yüksek faturalara sebep olmaktadır.

Düşük fatura ve konforlu ısınma için cihazların ayar sıcaklıkları doğru seçilmelidir.

NOT:Bireysel ısınmada  ortamın bütün olarak ısıtılması konfor sağladığı gibi faturada artışa neden olmayacaktır.

 

5-KOMŞU FATURASI KIYASLAMA: 

Komşu, akraba ya da tanıdıklarınızın doğalgaz faturalarını kıyaslayarak önyargıya kapılmamak gerekir.
Doğalgazla ısıtılan her konutun ısı kaybını etkileyen faktörler vardır.
Konutun baktığı yön, bulunduğu kat, günde ne kadar süre ısıtıldığı, yapı malzemelerinin izolasyon özellikleri v.s. fatura bedellerini etkilemektedir.